Чим закінчилась казка-повість «Лялечка і Мацько» Пагутяк

Казки – не завжди про “жили довго і щасливо”. І “Лялечка і Мацько” Галини Пагутяк – яскравий доказ цього. Тут немає простих розв’язок, зате є фантазія, біль, дружба, самотність і невимовна туга за тим, чого бракує дитині: уваги. То як же закінчується ця історія?

Усе було сном… чи все ж не зовсім?

Спойлер, який усе перевертає: усе, що трапилося з Лялечкою й лисом Мацьком – сон, вигадка, витвір уяви маленького хлопчика. Але – зачекайте – чи все так просто?

У фіналі повісті Олежик (Лялечка) прокидається після карнавалу лісових звірів. Лис Мацько разом із юною лисичкою проводить його додому. І раптом – бабуся. Ранок. Ліжко. Брудні ноги, які вона намагається витерти. І хлопчик запитує:

“А можна я сьогодні піду до лісу? Бо там Мацько чекає… він хотів мені показати картину”.

Хм… То, може, це й не був сон?

Лісовий тріумф Мацька: художник, якого зрештою визнали

Перед тим, як історія повертає до “буденності”, лис Мацько переживає свою особисту вершину – той самий день, коли його талант був нарешті визнаний. На Дні лісу, під захоплені оплески звірів, він перемагає у конкурсі завіс, представивши свою “сонячну галявину”. Як вам таке: картину, на якій не було нічого зайвого, – тільки світло, повітря і відчуття свободи.

Цитата для атмосфери:

“Його визнали художником, до того ж найкращим. Мацько був водночас і приголомшений, і гордий. А граціозна юна лисичка повісила на шию переможцю вінок з соснового гілля”.

Здавалося б, ось і хепі-енд. Але…

Карнавал, як пастка: коли фантазія залишає тебе сам-на-сам

Усе летить шкереберть, коли Лялечка, переодягнений у “лиса, що прикинувся хлопчиком”, потрапляє на той самий нічний карнавал. Усе гарно, весело, казково – поки не трапляється зрада. Мацько кидає Лялечку заради лисички. Хлопчик залишається сам посеред танцюючих звірів, які, зрозумівши, що між ними – людина, розбігаються в паніці.

Цитата з серцевиною смутку:

“Сам покликав, а тоді кинув ради цієї!” – сварив лиса Лялечка. Мацько і лисичка засоромлено поопускали голови”.

І це – момент істини. У дружбі. У довірі. В очікуваннях.

А тепер – пробудження. І розгубленість

Після емоційного краху приходить пробудження. Бабуся поруч. Хлопчик – у ліжку. Але ноги – брудні. Сліди пригод? Реальність? Фантазія?

Цитата, яка закриває коло:

“Хлопчик попросив бабусю пустити його сьогодні до лісу, бо він має подивитися на лисову картину…”

А ви вірите, що це був просто сон? А може, щось більше?

Неочікувані деталі фіналу, про які всі забувають

  1. Лис уже не зелений. Фарба зійшла, але разом із нею – і частина ідентичності Мацька.
  2. Велосипед так і не став “новим другом”. Лялечка шукає не іграшку, а зв’язок.
  3. Мама відчула тривогу. “Їй так було добре з цим чоловіком… але раптом їй стало страшно” – інтуїція, що прокидається надто пізно.
  4. Їжак Грицько таки повертає лиса до лісу. Бо справжні друзі знають, коли час сказати: “Пора додому”.
  5. Іронія в самому фіналі: лис вкусив Лялечку, щоб той не сумнівався, що це правда. Але чи це довело щось?

Чого навчає фінал? Три неочевидні висновки

  1. Іноді вигадане – єдине реальне. Бо що робити п’ятирічному хлопчику, якого залишили “тимчасово”?
  2. Не кожна дружба – назавжди. Але кожна – справжня. Навіть якщо лис тебе зрадив, ти все одно його чекаєш.
  3. Мистецтво рятує. А ще – об’єднує. І навіть у найгіршу ніч ти можеш повторити собі, як Мацько: “Сонце все-таки зійде!”

Це була казка – але не для того, щоб заснути. А щоб прокинутись.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *