Другорядні герої повісті «Людина» Кобилянська

От дивіться: коли говоримо про повість “Людина”, зазвичай у центрі уваги – Олена Ляуфлер. І це логічно. Але знаєте що? Саме другорядні персонажі – ті, хто навколо неї – підсвічують її внутрішній конфлікт, формують атмосферу, а подекуди й штовхають до фатальних рішень.

Вони – не статисти, не масовка. Це тіні, дзеркала, фони, без яких історія просто не звучала б.

Мати Олени – “жива тінь” традицій

Хочу сказати: пані радникова – це ніби ідеальна дружина за тодішніми мірками. Скромна, покірна, слухняна. Але що насправді? Це жінка, яка забула, що таке мріяти. Її роль у родині зведена до мовчазного “так”. Їй байдуже до душевного стану Олени, головне – щоб було “пристойно”.

Цікаво те, що мати вірить у традиції, як у святе письмо. Для неї головне – “вигідна партія”, “срібна скринька від зятя”, “хороше придане”. А щастя доньки? Це десь там, за межами її світогляду. І коли Олена ридає у весільній сукні, мати просто поправляє їй фату. Як вам така сцена?

Цитата, яка ідеально характеризує її:

“Пані радникова глянула на доньку, як на річ, яку давно вирішено віддати”.

Ірина – сестра, яка мовчить, але чує

От уявіть: поруч із бунтаркою Оленою живе Ірина – молодша сестра, майже тінь. Вона не сперечається, не виступає, не філософствує. Але вона бачить. І – відчуває.

Між іншим, Ірина – єдина, хто по-справжньому співчуває Олені в день її весілля. Вона не каже жодного слова, але її сльози – глибші за будь-які промови. Її мовчання – крик:

“Я знаю, що ти не хочеш цього шлюбу. І я плачу за тебе”.

Це наводить на думку: іноді підтримка – це не гучні гасла, а просте “я з тобою”. Ірина – уособлення тієї душевної інтуїції, яку інші герої втратили.

Герман-Євген-Сидор – брат, який не виріс

Чи вам відомо, що найулюбленішим у родині був саме він? А тепер уявіть – ця “перлина” не вчиться, не працює, не бере на себе жодної відповідальності. Лише грає на фортепіано, закохується, п’є й зрештою… вкорочує собі віку.

Фішка в тому, що трагедія Германа – не лише в його слабкості. Вона – в потуранні батьків. Вони зробили з нього хлопчика з вітрини – гарного, але порожнього. І коли прийшов момент дорослого вибору, він не витримав. Це типова модель “плодів виховання без вимог”.

Ось цитата з повісті, яка говорить усе: “Його душа була мов гусениця в коконі – м’яка, ніжна, але неготова до польоту”.

К – чоловік, який мав усе, крім серця

Про цього героя знаємо небагато, але його роль – показова. Він просить руки Олени одразу після смерті Стефана. Чесно кажучи, звучить як знущання. Він – банальний кар’єрист, якому нецікава душа жінки. Йому цікаве становище, зовнішність, зручність.

Він намагається переконати Олену, що шлюб із ним – вихід із фінансової скрути. Але вона відмовляє. Жорстко. Без коливань. І це – ключовий момент: вона ще тоді була Людиною.

Цитата, яку варто згадати:

“Він не бачив у ній болю, бо шукав лише згоди”.

Панство, гості, знайомі – дзеркало суспільства

Всі ці другорядні персонажі – родичі, сусіди, музиканти, знайомі – ніби вітрина тогочасної австрійської Галичини. Вони зібрані в одну рамку, і на ній напис: “Зовнішній блиск, внутрішня гниль”.

Хочу поділитися: сцена весілля – це парад лицемірства. Кожен із гостей тішиться, дарує речі, виголошує банальні тости – але ніхто не бачить, що наречена тримається з останніх сил. Ці люди – статисти. Але саме вони створюють атмосферу тиску, яка змушує Олену здатися.

А тепер подумаймо

У чому ж справа? Другорядні герої повісті “Людина” – це не просто “декорації”. Вони – система. Або навіть більше – сила тяжіння, яка не дозволяє головній героїні злетіти. Вони – ланцюги. І саме тому їхні постаті такі важливі.

Вони показують, що головна боротьба Олени – не з якоюсь однією людиною. Вона бореться зі всім, що її оточує. З мовчазною матір’ю. З бездіяльною сестрою. З егоїстичним братом. З байдужими родичами. З усім суспільством, яке хоче бачити її не Людиною, а “доброю нареченою”.

А на завершення

Другорядні персонажі Кобилянської – мов гвинтики великої машини. І ця машина називається “патріархат”. Вони несвідомо (або свідомо) крутять цю систему доти, доки хтось не скаже:

“Сама єсмь…”

І ось тоді все починає хитатися. Як вам таке?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *