Мої враження (відгук) від повісті-казки «Комета прилітає» Янссон
Якщо ви досі вважали, що дитячі казки – це щось легеньке про дружбу й пригоди, то вас чекає несподіванка. “Комета прилітає” Туве Янссон – це не просто подорож маленьких істот. Це історія про страх, сміливість і те, що насправді означає триматися разом.
Перше враження: тривожно і тепло водночас
Мене особисто зачепило те, як у повісті поєднується велика загроза і затишок. Погодьтеся, не щодня читаєш історію, де до Землі летить комета, а герої тим часом готують пудинг, в’яжуть трав’яні матраци й шукають діадеми. Це звучить як нонсенс – але саме в цьому весь сенс.
“Земля може загинути будь-якої миті, а наше завдання – з’ясувати, як цьому запобігти”, – каже Мумі-троль.
І в цьому реченні ховається ключ: вони не просто тікають. Вони намагаються щось зрозуміти. А це, погодьтеся, вже зовсім інший рівень історії.
Герої, які живіші за багатьох дорослих
Мумі-троль – не супергерой. Але саме в цьому його сила. Він вагається, сумнівається, помиляється – і при цьому завжди намагається бути порядним. Чесно кажучи, його вчинки частенько викликали в мене більше поваги, ніж у багатьох “дорослих” книжках.
Мене особливо вразив момент, коли Мумі-троль рятує Хропсю від отруйної Анґостури. Ножем – не вийшло. Словом – не допомогло. Залишилося – боротися до кінця:
“Хропся ухопила велику каменюку і пожбурила нею в отруйницю… Та він все-таки переміг кущ і почав заспокоювати Хропсю, а потім віддав їй золотий браслет”.
Це більше, ніж хоробрість. Це – людяність. А вона, як виявилося, має форму тролика з хвостиком.
Атмосфера – як із снів, але з підтекстом
Одна з речей, яку я запам’ятав найбільше, – це як Янссон показує кінець світу. Немає паніки, істерики, хаосу. Все виглядає… буденно. Комета підходить, море висихає, повітря гаряче – але герої танцюють на галявині, обирають собі льодяники, грають на гармонії.
“Комета висіла в небі, мов палаючий апельсин…” – і в цьому є щось моторошне й прекрасне водночас.
Це, мабуть, один із тих творів, де напруга не кричить, а дихає поруч. І це страшніше, чесно кажучи.
Найсильніші моменти? Ось ці
- Мумі-мама готує торт у той самий день, коли має впасти комета. “Навколо торта гарними шоколадними карлючками було написано: “Моєму любому Мумі-тролеві””. Як вам таке?
- Чмих іде шукати кошеня. Бо по-справжньому турбується. Бо навіть тваринка – частина родини.
- Печера. Всі разом, усі тісно. Всі бояться, але ніхто не сам.
- І останнє: “Комета тільки зачепила нас хвостом”. Якби це була звичайна казка, вони б врятували світ. Але тут вони просто пережили його. І в цьому сила.
А тепер – особисте
Мені здалося, що ця казка дуже схожа на українське літо з його тривогами: ніколи не знаєш, що буде завтра, але все одно прибираєш у дворі, саджаєш квіти, готуєш вечерю. Бо якщо триматись за буденність – вона стає точкою опори.
І ще одне: усі герої – дуже різні. І це не проблема. Це їхня суперсила. Нюхмумрик – філософ, який курить люльку й вірить у свободу. Гемуль – педант із марками. Хропся – мрійниця з квіткою за вушком. Але разом вони – команда. Без зайвих слів.
Що залишилось після читання
Ця казка схожа на чай після дощу: трохи гіркувата, трохи тепла, трохи солодка. Вона змушує замислитися не тільки про кінець, а й про початок – про цінність дому, про те, що не варто боятися, якщо поруч хтось, кому ти не байдужий.
“Мама сказала, що всі лягають спати, а що накоїла комета, встигнуть побачити і завтра”.
І в цій фразі – все, що я люблю в цій історії.
Висновок
Мені щиро сподобалася ця книжка. Вона проста, але зовсім не наївна. І якщо ви ще не читали – спробуйте. Не заради сюжету, а заради того відчуття, коли на душі стає трохи тихіше, бо хтось десь дбає – навіть під кометою.
