План гуморески «Зенітка» Вишня
Коротко про головне? Ось вам текст, який розкладає сюжет “Зенітки” по поличках. Без зайвих витребеньок – просто чіткий, докладний, смішний (бо інакше з Вишнею не можна) і дуже людяний план подій. Такий, що підійде і для конспекту, і для підготовки до НМТ, і просто – для задоволення.
Початкова ситуація: дід і колодки
- Дід Свирид сидить на колодках, стружить лозину, на перший погляд – звичайна сільська сцена.
- Автор звертається до діда – заводиться діалог, легкий, невимушений, з першої ж репліки діда відчувається гумор:
“Діла? Діла – нiчого! Діла, як казали отi песиголовцi, – гут!”
- Дід розповідає, що був у партизанах, хоч і не воював безпосередньо – варив їсти, пас коней.
Таємне повернення додому
- Захотів дід глянути, що діється в його хаті, хто там тепер хазяйнує.
- Під покровом ночі, дід переправляється човном через річку, пробирається до хати через соняшники і ховається в лопухах.
“Висадився десантом, а потiм перебiжками, перебiжками помiж соняшниками, та за хлiвом у лопухах i замаскувався.”
Виявлення ворогів у хаті
- В хаті чути голоси, хтось навіть намагається співати.
- Виходять троє: два фашисти і місцевий зрадник Панько Нужник, якого окупанти призначили старостою.
- Ночувати йдуть не в хату, а на горище хліва.
“Пiзно було, душно в хатi – от вони й полiзли на горище…”
Атака з “зенітки”
- Дід з вилами підкрадається до хліва, залазить тихо й діє рішуче:
“Я розмахуюсь та крiзь лiсу вилами – раз, два, три!”
Вороги верещать, думають, що по них стріляє зенітка. Так з’являється і назва твору.
“- О, рятуйте! Хтось iз землi з зенiтки б’є!”
- Дід втікає назад через річку. Через кілька днів усі троє вмирають – “вила спрацювали”.
Перехід до другої лінії: битви з Лукеркою
- Раптово дід змінює тему. Починається розповідь про справжню війну – домашню.
- Виявляється, вся його бойова підготовка – це “бойовий досвід” у шлюбі з покійною дружиною Лукеркою.
“Вiйна – це ж моє рiдне дєло. Я ж увесь свiй вiк воювався з… бабою.”
- З’являється кум – ще один “бойовий побратим”. Разом вони намагаються протистояти Лукерці, яка повертається з церкви.
“Давай згуртуємось у вiйськове соєдiнєнiє, бо iнакше розгром.”
- На жаль, плани провалюються: рогач залишили на місці – Лукерка йде в контратаку, фронт прорвано.
Погрібник і “оточення”
- Кум тікає до своєї Христі – дорогою його “контузить”, але він добирається.
- А дід – сидить до вечора за діжкою в погребнику. Повна “блокада”.
“Сидю я за дiжкою з сирiвцем, куняю.”
- Увечері Лукерка “пом’якшується”, кличе поїсти галушок. Дід погоджується, але тільки після того, як вона “кине рогача”.
Авіаційна пригода на кислиці
- Кум і дід трусять кислицю – відволіклися, закурили, і тут знову “удар” від Лукерки.
- Вони падають з дерева – дід “в штопорі”, кум “скапотував”, Лукерка – як завжди в бойовій готовності.
“Я з пiке – в штопор, iз штопора не вийшов, протаранив Лукерцi спiдницю й урiзавсь у землю!”
- Кум стоїть, “аварію зачухує”, Лукерка з цеберкою – мовчки діє.
“Хай скаже спасибi спiдницi, що затримала – угруз би був у землю по самiсiнький руль глибини!”
Фінал: спокій після бурі
- Після приходу наших дід “демобілізувався” – занадто швидко німці тікали.
- Зараз він робить пищики для дитячого садка і чекає череду з евакуації.
“Прийшли наші – я демобілізувався. Дуже швидко німці тікають – не наздожену.”
- І головне – дід усе ще згадує кума, дружину, сміється крізь сум і сумує крізь сміх.
“Ех, кума б оце менi, ми б оце вдвох… Хочете, може, “зенiтку” мою побачити? Ось вона!”
- І гладить вила – свою бойову зброю. Все просто, по-домашньому, але глибоко.
А знаєте що?
Цей текст – не лише про війну й побут. Він про незламність. Про те, що навіть дід з вилами може бути грозою для фашистів. І що справжня сила – не в м’язах, а в гідності.
“Отаке моє з ворогом соприкосновеніє.”
Пам’ятайте про це.
